Projekt: Putování kašpárka Pimprlete

Projekt byl zahájen v únoru 2014 Českou školou Neapol.

 Cíl  projektu  :

1.    Poznat lépe město,v kterém žiji (významná místa, zajímavosti a tradice)

2.    Umět o něm česky vyprávět. (Procvičení a rozšíření slovní zásoby českého jazyka a jeho uvedení do praxe)

3.     Vytvoření malých mostů mezi  českými školami v zahraničí a mezi městy, ve kterých děti žijí, a která svými výtvory přiblíží.  Propojení s Českou republikou – nabídnutí projektu i základním školám v ČR.

Motivace – finální práce: Dětský průvodce po světě -po městech, kde se nacházejí české školy.

Metoda: hra a společné práce

Časový rozpis: I. část – začátek: únor 2014 v Itálii (Neapol),  závěr: březen 2015  ( v plánu II. a III.část dle dohody od  března 2015...)

Kam zasílat: elektronicky  kasparek.pimprle@seznam.cz  případně poštou na adresu: Consolato RC (At. H.Schwarzová), Corso Umberto I n. 275, 80138 Napoli, Italia

Forma: Výtvarné koláže (formát A4).  I. část projektu:

1.  Mapka města s pojmenováním známých míst

2.  Koláž s průvodcem kašpárka Pimprlete (typická postavička ukáže zajímavosti města)  

3. Koláž s fotkami dětí se svými “díly“, při vycházce městem,s loutkovým        průvodcem....případně další informace,které se nevešly).

Věk: první stupeň ZŠ, ale mohou se zapojit i předškolní či starší děti)   

Poznámka: Tento projekt je založen na jednoduchosti a jasnosti. Proto by jednotlivé koláže neměly obsahovat příliš informací (maximálně 5).  

Gramatická poznámka: Pimprle je středního rodu vzor kuře.

Historie loutky: Typickým hrdinou  českých loutkových představení bylo veselé Pimprle,  později Kašpárek  (z německého Kasperle),  jenž byl symbolem veselého a chytrého hrdiny, který si dovedl poradit v každé situaci. Měl za úkol především udržoval kontakt s publikem a vysvětloval děj.

Kašpárka na scénu přivedl poprvé Johann Joseph Laroche  (1745 Bratislava-1806 Vídeň). Českou verzi kašpárka pak  národní buditel Matěj Kopecký. Zajímavost z Muzea loutek v Plzni,odkud náše loutka pochází!Talent malého Jiřího Trnky (světoznámého výtvarníka a rodáka z Plzně) objevil Josef Skupa, když mezi žáky vyhlásil soutěž o nejlepší kresbu Kašpárka. Zvítězil školáček Jiří Trnka!

I. část     Průvodce městy, kde se v zahraničí nacházejí české školy (3 koláže z každého města).

V plánu do budoucnosti:

II.část

tato část bude věnována  spojení s Českou republikou.

•    České osobnosti,které se ve “vašem“ městě ocitly či dokonce proslavily (čeští panovníci, umělci, spisovatelé...)

•    Jiné spojení s Českou republikou (české nálezy v muzeích, umělecká díla...)    

III. část

Pracovní listy

Na základě dětských prací budou zhotoveny pracovní listy, které děti budou vyplňovat.

Vyprávění pro děti

Kašpárek Pimprle bydlí v České republice, a když budete chtít, rád vám o ní bude vyprávět. Teď však dostal náš malý kamarád chuť cestovat, objevovat svět a poznávat nové kamarády. Ale jak se do ciziny vypravit? A jak se v tom velkém světě domluvit, když umí jenom česky? Nejraději by našel  české děti i v zahraničí, s těmi je vždycky moc rád. Ale jak je najít? Už začal být smutný, že nikam nepojede, ale  děti  v České republice mu poradily. Děti, které mluví česky, bydlí  po celém světě! Dozvěděl se také, že tyto děti navštěvují české školy! Tak to už našemu kašpárkovi nebránilo nic v cestě.

Jako první destinaci si vybral slunečnou a pohostinnou Itálii. Děti v českých školách v Neapoli, Miláně, Florencii a Římě kašpárka Pimprle moc rády přivítaly a povedl se jim nelehký a odpovědný úkol: našly kašpárkovi kamaráda - typickou divadelní postavičku či masku v jejich městě, připravily mu malého průvodce s místními zajímavostmi, mapku a seznámily ho i s proslulou italskou kuchyní.

Cestování se našemu kašpárkovi Pimprleti móóóc zalíbilo! No a kdo ví, jestli se nebude  chtít podívat také právě k vám!

Ohledně dotazů k projektu kontaktujte prosím Helenu Schwarzovou z České školy Neapol, kasparek.pimprle@seznam.cz.

Titulní stránka