ČSBH bubnovala pro Bubny

Dne 16. října roku 1941 vyjížděl z Prahy první transport židovských obyvatel protektorátu, jejichž osudem se měla stát „okamžitá likvidace“. Cesta začínala na pražském nádraží Bubny. Město tragédii mlčky přihlíželo.

Pietní akce Bubnování pro Bubny usiluje o prolomení ticha, mlčení, připomínku tragédií minulých a upozorňuje na opakující se přihlížení na tragédie současné. Jejím organizátorem je Památník Šoa Praha, o.p.s.

Společnost Památník Šoa Praha, o.p.s. buduje PAMÁTNÍK TICHA, projekt revitalizace nádraží Bubny a jeho přeměnu v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška.

Hlavním motivem akce Bubnování pro Bubny je prolomení ticha – ticha znamenajícího rezignaci, pasivitu, strach, neúčast. Proto byl zvolen buben – hudební nástroj, jehož zvuk umí ticho prolomit.

Česká škola bez hranic Brusel byla hlavním organizátorem letošního bubnování v Belgii. Bubnovalo se 16. října 2016 v prostorech Pražského domu v Bruselu. Sešli se všichni ti, kteří si chtěli připomenout 75. smutné výročí této tragické události, která je zároveň pomyslnou paralelou problémů minulých i současných.

Účastníci akce zhlédli i dojemně zpracovaný příběh Vůně koření z alba rodiny Rösslerových. Jde o nostalgicky zpracovaný příběh Petra Rösslera, který přežil koncentrační tábor v Osvětimi a později i pochod smrti. Album nám pro akci Bubnování pro Bubny v Bruselu zapůjčila kurátorka Kateřina Štinglová, projektová manažerka vzdělávacích a výstavních projektů z Památníku Ticha Bubny.

K letošnímu bubnování se připojili i někteří členové krajanského spolku Beseda, který ve stejný den organizoval projekci dokumentárního filmu Nickyho rodina o záchraně československých dětí sirem Nicholasem Wintonem.

Věříme, že ticho, které jsme společně rozbili, se už nevrátí a nedovolí opakování událostí, které se nikdy neměly stát.

Všem, kteří podpořili projekt Bubnování pro Bubny v Bruselu, děkujeme.

 

PřílohaVelikost
BUBNY 2.jpg232.66 KB
DSCN9019.JPG230.29 KB
DSCN9027.JPG237.46 KB
Titulní stránka