Holandské vzdělávání v zahraničí. Holandská škola v Praze, Anne – Marie Matthijsse

Konference Heritage schools and Diaspora, Senát PČR, Praha, 3. 8. 2015

Holandské vzdělávání v zahraničí. Holandská škola v Praze

Anne – Marie  Matthijsse, ředitelka holandské školy v Praze                                    

Nadace pro holandské vzdělávání v zahraničí (Stichting Nederlands Onderwijs in het buitenland,zkratkou  NOB) je nezisková organizace, která byla založena v roce 1980 na popud holandského Ministerstva školství, kultury a vědy s cílem usnadnit dětem přechod ze zahraničního vzdělávání zpět do nizozemského vzdělávacího systému. NOB propaguje vysoké standardy nizozemského vzdělávání a podporuje výuku národního jazyka a kultury nizozemsky mluvících dětí po celém světě. V současnosti existuje 176 NTC-škol po celém světě (13500 žáků), které nabízejí tři hodiny výuky Nizozemského jazyka a kultury týdně a to vedle vzdělávání ve škole, kde jsou děti zapsány na denní výuku.

Holandská škola v Praze (Nederlands Onderwijs Praag – ‘t Nopje) je nizozemská nadace, která již 21 let realizuje v Praze výuku nizozemského jazyka a kultury pro děti nizozemského nebo vlámského původu. Výuka je určena všem nizozemským i vlámským dětem od 4 let do třetího ročníku středního vzdělání. Podmínkou je, aby jejich jazykové znalosti byly na takové úrovni, že jsou schopny podílet se na lekcích v nizozemštině a pocházejí z rodiny, kde alespoň jeden rodič s nimi mluví denně nizozemsky.

Škola má akreditaci Nizozemského státu a je dotovaná nizozemským ministerstvem školství. Jednou za čtyři roky navštíví školu školní inspekce. Řádné posouzení inspekce je jednou z podmínek pro poskytnutí dotace.

Průměrný počet studentů v Praze je 90. Děti se učí ve své věkové skupině. Třídy mají mezi 6 a 12 dětmi.

PŘÍSPĚVEK - ODKAZ NA VIDEOZÁZNAM

POWERPOINTOVÁ PREZENTACE

Titulní stránka