Noc s Andersenem 2012 v ČŠBH

V letošním roce se České školy bez hranic spolu s dalšími partnerskými školami opět připojily k Noci s Andersenem.

Velká noční dobrodružství se uskutečnila v pátek 30. března 2012 a odehrála se v ČŠBH Drážďany, ČŠBH Berlín, ČŠBH Paříž, ČŠBH Ženeva, Česká škola Frankfurt nad Mohanem, Česká škola v Baltimore a Česká a slovenská škola v Sydney.

Z dostupných informací je patrné, že ve všech Českých školách bez hranic se Noc s Andersenem povedla.

První Noc proběhla v České a slovenské škole v Sydney. Australské Andersenky a Andersenové nejprve prošli pohádkovým lesem, poté se přesunuli do kostela, kde se četly, hrály a na bílé prostěradlo promítaly pohádky O neposlušných kůzlátkách a O ošklivém káčátku. Děti si pak vyučujícími zahráli pohádku O veliké řepě a na konec se četla Hrubínova rýmovaná pohádka O Budulínkovi. Po celý večer se na bílé plátno promítaly Trnkovy ilustrace k pohádkám, tak že to vypadalo, jako by se děti dívaly při čtení do knížky... 

 

V ČŠBH Paříž byl celý večer motivován Jiřím Trnkou, který měl nedávno stoleté výročí. Kdo by neznal jeho krásné animované broučky?! A tak se děti v průběhu večera dozvěděly, kdo byl Jiří Trnka a poslechly si pohádky o broučcích... (více o celém programu naleznete v sekci Paříž).

 

 

I v České škole bez hranic Londýn se Andersenova noc odehrála s Jiřím Trnkou: Letos na konci března jsme se opět sešli s dětmi z České školy bez hranic, abychom společně strávili noc s českými pohádkami.  Tentokrát v naší knihovně ožily knížky Jiřího Trnky, a tak se nad Londýnem nesly příběhy čtveřice kluků z tajemné zahrady. Podrobně si o celém londýnském nocování můžete přečíst v přiloženém dokumentu.

 

V České škole bez hranic Drážďany byla Noc věnována hned pěti autorům : Boženě Němcové, Zdeňku Milerovi, Eduardu Petiškovi, Jiřímu Trnkovi a Josefu Čapkovi. Sešlo se tu 24 dětí ve věku 3-15 let...(více o celém programu naleznete v sekci Drážďany)

Noc s Andersenem je projekt na podporu dětského čtenářství, jenž se každoročně koná v českých knihovnách, školách, školních družinách... zkrátka všude tam, kde nápadití knihovníci, šikovní vyučující a vychovatelé připravují lákavý program pro nejmenší posluchače s nočním čtením pohádek.

Organizátoři touto akcí připomínají svátek dětské knihy, který je slaven v mnoha zemích světa na památku narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Více informací o projektu na www.nocsandersenem.cz.

Titulní stránka