Workshopy na téma „Generál Pellé – Zdenka Braunerová“

V rámci Týdne knihoven uspořádal spolek Česká škola bez hranic a Památník národního písemnictví dva literárně-výtvarné workshopy na téma „Generál Pellé – Zdenka Braunerová“.

Ve středu 7. října se studenti sexty Gymnázia Malostranská mohli nad rámec svých učebních osnov seznámit s francouzským generálem a diplomatem Mauricem Pellém, vrchním velitelem nově vzniklé Československé armády (1919), který byl nejen zdatným vojákem, ale i výtvarníkem, a s českou umělkyní Zdenkou Braunerovou, se kterou ho spojovalo nejen hluboké přátelství, ale i rodinné vazby. Pracovnice knihovny Památníku národního písemnictví PhDr. Helena Šulcová podrobně představila studentům písemnosti a exponáty vztahující se k těmto dvěma zajímavým osobnostem. Následoval výtvarný workshop vedený lektorkou Mgr. Lucií Krejčovou. Pomocí výtvarné techniky malování tuší a temperami si studenti vyzkoušeli práci ve dvojici, kdy společně vytvořili kresbu krajiny. Po ukončení výtvarné aktivity pak s lektorkou rozebrali, jak se jim ve dvojici pracovalo, jaké byly klady a zápory této práce; zamysleli se nad paralelou dvojí krajiny/dvojí vlasti; hledali souvislosti v současném životě. (Více ve fotogalerii).

pátek 9. října se workshopu zúčastnili žáci páté třídy základní školy Klíček z Prahy 11.  Nejprve se slova ujala pracovnice knihovny PNP PhDr. Helena Šulcová, která děti seznámila s Památníkem, vysvětlila jim, jaká je to instituce a k čemu slouží. Potom jim formou úměrnou jejich věku vyprávěla o malířce Zdence Braunerové a ukazovala jim přitom fotografie, dokumenty a předměty ze sbírek PNP. Následně se slova ujala lektorka Eliška Šustová, která dětem přiblížila osobnost francouzského generála Pellého a jeho vztah k Československu. Děti velmi překvapily svými znalostmi z dějepisu – věděly toho o První světové válce více, jak leckterý dospělý. Následně lektorka probrala s dětmi, jaké vlastnosti by mel mít takový generál a proč mu bylo uděleno tolik významných vyznamenání. Vysvětlila dětem, v čem bude spočívat výtvarná aktivita. Děti si pak podle své fantazie vyrobily vlastní vyznamenání. Workshop byl zakončen prohlídkou Strahovské premonstrátské knihovny. Děti se živě zajímaly o všechny exponáty a rozhodně popřely současnou tezi, že kniha je mrtvé medium a že děti tolik nezajímá. (Více ve fotogalerii).

Spolek ČŠBH a PNP těmito dvěma workshopy navázaly na předchozí úspěšnou spolupráci v říjnu 2014, kdy byl realizován workshop inspirovaný tvorbou spisovatele Julia Zeyera a jeho synovce výtvarníka-legionáře Jana Angelo Zeyera.

Workshopy byly upoutávkou na výstavu „Zdenka Braunerová, Maurice Pellé - cesty osudů mezi Čechami a Francií“, která bude probíhat ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od 23. října 2015 do 28. března 2016.

 

 

PřílohaVelikost
Pozvanka_Zdenka Braunerova_Maurice Pelle_CJ.pdf516.9 KB
Pozvanka_Zdenka Braunerova_Maurice Pelle_FJ.pdf515.95 KB
Titulní stránka